in

Philippe Halsman

Philippe Halsman portrét

Philippe Halsmansa narodil v Lotyšsku v židovskej rodine. Neskôr žil v Rakúsku, no v jeho živote sa odohrala závažná udalosť, kedy bol obvinený z vraždy svojho otca a odsúdený na 4 roky väzenia, z ktorého bol prepustený na podmienku. Spisovateľ T. Mann a svetoznámy vedec a rodinný priateľ A. Einstein sa vtedy angažovali za jeho prepustenie.

Halsman odišiee po prepustení do Francúzka, kde spolupracoval s módnymi časopismi a jeho portrétne fotografie si začali získavať čoraz väčšiu pozornosť. Jeho skutočná kariéra však začala až po odchode do Spojených štátov, kde sa stretáva s maliarom surrealizmu – Salvadorom Dalím. Prehľad ich spolupráce zachytáva dielo nazvané Dalí´s Mustache, ktoré obsahuje rôzne pohľady na Dalího fúzy. Impozantným dielom ich vzájomnej spolupráce bola fotografia, ktorá zachytáva Dalího vedľa veľkej lebky pozostávajúcej zo siedmych ženských aktov nazvaná In Voluptas Mors.

Halsman je autorom jednej z najslávnejších fotografií Alberta Einsteina, ktorá ho zachytáva ako smútiaceho vedca zamýšľajúceho sa nad svojou úlohou pri zostrojení atómovej bomby. Fotografia bola použitá v roku 1966 na americkej poštovej známke a časopis Time ju publikoval, keď bol Einstein vyhlásený za osobnosť storočia.

Okrem Einsteina fotografoval Halsman aj také celebrity ako M. Monroe, A. Hitchcock či P. Picasso.

Jeho neposledným prínosom v oblasti fotografie bola aj vlastná filozofia “skákania”, ktorú nazval skokológia (jumpology). Týmto spôsobom fotografoval mnohé slávne osobnosti, pretože ako tvrdil, pri skoku sa človek odhalí taký aký je, odhodí masku a v jeho výraze sa odzrkadlia jeho pravé pocity.

Report

What do you think?

Written by Photogenic

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

GIPHY App Key not set. Please check settings